IBB Polonia London – Team Northumbria

IBB Polonia London 0 - 3 Team Northumbria
18 Nov 2017 - 14:30Brentford Leisure Centre

IBB Polonia London defeated by the table leaders

The most recent match was played on 18th November at Brentford Fountain Leisure Centre against table leaders, Team Northumbria. Sadly, IBB Polonia London – the host of the game – was unable to break the visitors down and lost 3-0 (22:25; 22:25; 19:25). Both teams showed great standards of volleyball. The live broadcast on top polish sport TV – Polsat and over the internet gave the possibility to show wider audience that there is lots of potential in English Volleyball.

First set was very level: both teams played point for point to the first technical time out. Quickly after, the visitors took a lead of several points, a lead that was hard to claw back. The last few points of the first set became exciting due to the high level off competition, but the northerners were not to be beaten. The second set saw IBB Polonia London taking the initiative, but Northumbria drew level and finally overhauled the home team and got their noses ahead at the end of the set. The third set was very difficult for the Londoners, and the visitors really found their rhythm. The match was over in three sets and handed Team Northumbria their next victory.

“Yesterday’s match was a festival of English volleyball. The two best teams in the UK over the last few years faced each other on court. It was definitely a spectacle! There were many great rallies, strong attacks and a high standard of volleyball. The fans were amazing and the atmosphere electric. Unfortunately the result didn’t go our way, but the progress we have made is evident. I am very proud of the team ethic and the fight until the very end; all of my players gave their very best. This is good news before the next few matches.” – said IBB Polonia London Head Coach, Piotr Graban.

The organisation of the match was evidence of the approach that the London club has towards their new project – to popularise volleyball in Great Britain. Once again, Brentford Fountain Leisure Centre became the centre of British volleyball. Taraflex, LED banners, live transmission in Polsat and over the internet, music and announcers made the event even more of a spectacle. It was an amazing promotion of volleyball and of the highest quality. All match is still available at IBB TV channel.

“The event was amazing. There were huge numbers of fans who loved the atmosphere and joined our official Fan Club. Everyone joined in and encouraged the team throughout the match. It was great family fun in the stands and enjoyed by all. The only thing missing was the result. However the loss won’t alter the fact that IBB Polonia London is the best club in England. We can’t wait for the next match.” commented President of the Official Fan Club of IBB Polonia London, Jan Ploszajski.

IBB Polonia Londyn ulega liderowi tabeli

W sobotę, 18 listopada IBB Polonia Londyn rozegrała kolejne ligowe spotkanie. We własnej hali podjęła obecnego lidera tabeli – Team Northumbrię. Niestety, gospodarzom nie udało przełamać się dobrej passy przeciwnika. Mecz zakończył się wygraną przyjezdnych 0:3 (22:25; 22:25; 19:25). Tym samym siatkarze z Newcastle wywieźli ze stolicy trzy punkty. Oba kluby zaprezentowały dobrą siatkówkę, a dzięki transmisji na żywo w telewizji Polsat i internecie pokazały światu, że na Wyspach Brytyjskich ten sport ma potencjał.

Początek spotkania był bardzo wyrównany. Obie drużyny, do pierwszej przerwy technicznej, walczyły punkt po punkcie. Następnie goście odskoczyli na kilka oczek. Gospodarze dogonili rywali w końcówce partii, jednak ostatecznie musieli uznać wyższość przeciwnika. Drugim setem w większości kierowali podopieczni Piotra Grabana. Niestety, w końcówce odsłony ton grze nadali przyjezdni i zakończyli ją z trzypunktową przewagą. Ostatni set pewnie rozpoczęli gości i swój rytm utrzymali do końca gry. Londyńczycy gonili wynik, ale nie byli w stanie przechylić szali na swoją korzyść. Ostatecznie mecz, po wielu zwrotach akcji, zakończył się w trzech setach i dał kolejne zwycięstwo Team Northumbrii.

Ten mecz to święto angielskiej siatkówki. Dwie najbardziej utytułowane drużyny ostatnich lat grały przeciwko sobie. Mecz na pewno podobał się kibicom. Było dużo wymian, mocnych ataków i siatkówka na najwyższym. Fani dopisali i fantastycznie nas dopingowali. Niestety wynik jest niekorzystny dla mojej drużyny, ale widoczny jest progres w budowaniu poziomu sportowego. Dodatkowo wielki “plus” dla moich chłopaków za zespołowość i walkę do końca. Każdy z zawodników dał z siebie wszystko, a to nastraja pozytywnie przed kolejnymi meczami. – powiedział trener IBB Polonii Londyn, Piotr Graban.

Organizacja sobotniego spotkania była kolejnym dowodem na to, że londyńczycy bardzo poważnie podeszli do nowego projektu, jakim jest popularyzacja dyscypliny na Wyspach Brytyjskich i tworzenie wydarzeń sportowych na światowym poziomie. Ponownie Brentford Fountain Leisure Centre zamieniło się w siatkarską arenę. Taraflex, bandy LED, transmisja w telewizji i internecie, oprawa muzyczna, spikerska oraz doping kibiców wzbogaciły sportowe widowisko i wprowadziły widzów w nową jakość brytyjskiej siatkówki. Powtórkę wydarzeń z Londynu można obejrzeć na IBB TV.

Sobotni mecz wypadł bardzo dobrze. W hali zgromadziło się sporo kibiców. Wszyscy wspólnie zagrzewaliśmy chłopaków do walki. Na trybunach panowała miła i rodzinna atmosfera, a gra zawodników dostarczyła wielu emocji. Do pełni szczęścia zabrakło tylko zwycięstwa. Ten wynik jednak nie zmienia faktu, że IBB Polonia jest najlepszą drużyną w Anglii. Już nie możemy doczekać się następnego spotkania. – skomentował Prezes Klubu Kibica IBB Polonii Londyn, Jan Płoszajski.