(Quarter-final) Wapping Wildcats – IBB Polonia

(CUP) Wapping Wildcats 0 - 3 IBB Polonia London
27 Jan 2018 - 14:30Britannia Leisure Centre

IBB Polonia London are through to the semi-finals of the English Cup

The quarter final of the National Cup was held on Saturday, 27th January, in East London at the home of Wapping Wildcats. The hosts were swiftly eliminated from the competition 0:3 (11:25; 23:25; 16:25) and IBB Polonia London VC once again will be competing for a place in the finals and the defence of the first of their two titles. Wapping, surprisingly, defeated Essex 3-2 in the previous round and were hoping to repeat their victory, but fell short.

The three set match between East and West London showed a stable level of play for the visitors. The first set was over quickly with the home team scoring 11 points. However during the second set, they gained some momentum pushing very close and only succumbing by two points. The main weapon was their serve, which caused some discomfort amongst the IBB Polonia receivers. At the start of the third set, the rhythm returned to Piotr Graban’s charges and control was once again regained. IBB Polonia held a convincing lead from start to finish of the third set, winning in the end by 9 points.

“In the first and last sets, we showed some powerful volleyball. It was evident that Bartek Kisielewicz, Mateusz Dziwierek and Dorian Poinc have quickly established a strong understanding on court. They played a very tight game together and between them overpowered the opposition and gave us the semi-final place” – said Patrik Selep; assistant Coach IBB Polonia London.

“On Saturday, we showed real team spirit. We were better in all aspects and we were motivated in producing a quick result. It’s great to play with Bartek. His experience and abilities allow us the freedom with which we played. His style suits me down to the ground and I know he will give me a perfect ball each time. Thanks to this, my effectiveness has improved and I can be used regularly in attack.” – said IBB Polonia receiver, Dorian Poinc.

Siatkarze IBB Polonii Londyn w półfinale Pucharu Anglii

W pojedynku ćwierćfinałowym, który został rozegrany w sobotę 27 stycznia, zawodnicy IBB Polonii zmierzyli się na wyjeździe z Wapping Wildcats. Londyńczycy zdeklasowali przeciwnika 0:3 (11:25; 23:25; 16:25) i kolejny rok z rzędu będą walczyć o obronę trofeum. Gospodarze, którzy niespodziewanie awansowali do tego etapu rozgrywek (pokonując drużynę Essex 2:3), nie zdołali powtórzyć swojego sukcesu i wyeliminować podopiecznych Piotra Grabana.

W trzysetowym pojedynku drużyna ze wschodniego Londynu pokazała stabilną grę. W pierwszej partii goście zdeklasowali swoich rywali, wygrywając do 11. W kolejnej odsłonie ryzykowna zagrywka Wapping Wildcats i błędy własne IBB Polonii zmniejszyły przewagę gości do dwóch punktów. W trzecim secie podopieczni Piotra Grabana powrócili do rytmu z początku spotkania i całkowicie kontrolowali przebieg gry. Do drugiej przerwy technicznej odskoczyli na pięć oczek (11:16), by następnie jeszcze bardziej umocnić swoją przewagę i zakończyć partię 16:25.

W pierwszym i trzecim secie pokazaliśmy bardzo dobrą siatkówkę. Widać, że Bartek Kisielewicz, Mateusz Dziwierek i Dorian Poinc dobrze rozumieją się na parkiecie. Stabilna, wyrównana gra całego zespołu, na czele z wymienioną wcześniej trójką, pozwoliła zakończyć mecz z taką przewagą punktową i dała awans do półfinału. – skomentował Patrik Selep, asystent trenera IBB Polonii Londyn.

W sobotę pokazaliśmy teamspirit. Byliśmy lepsi we wszystkich aspektach i zmotywowani, by pokonać przeciwnika. Z Bartkiem gra mi się bardzo dobrze. Jego doświadczenie i umiejętności pozwalają nam się zgrać. Odpowiada mi jego styl i wiem, że dogra mi odpowiednią piłkę. Dzięki temu moja efektywność także wzrasta i mogę wykorzystywać sytuacje w ataku. –  powiedział Dorian Poinc, przyjmujący IBB Polonii Londyn.

W walce o finał Pucharu Anglii IBB Polonia Londyn podejmie, tak jak w poprzednim sezonie, drużynę Wessex (ćwierćfinał Malory Eagles – Team Wessex 0:3). Spotkanie zostanie rozegrane 24 lutego w Brentford Fountain Leisure Centre – domowej hali Londyńczyków. Bilety na mecz można nabyć tutaj.