(Quarter-final) Team Essex Blaze – IBB Polonia

(CUP) Team Essex Blaze 2 - 3 IBB Polonia London
26 Jan 2019 - 14:15St John Payne School

IBB Polonia London make it to the National Cup Semi Final

IBB Polonia London have not been beaten since the start of the current season. Simon Loftus’ team took on Essex Blaze on Saturday, 26th January 2019. The match swung to and for, with both teams taking the lead in sets, but the eventual winners always had to be IBB Polonia London VC. In the end the match score was 2:3 (25:23, 13:25, 13:25, 25:16, 10:15) and the away team become semi-finalist of Cup of England.

“The first set was an edgy affair, with both teams making mini breaks throughout the set and neither team really establishing themselves in the match. A couple of scrappy rallies with unforced errors allowed Essex to nick the first set 25-23. Many teams will learn that IBB Polonia London retaliate with vengeance if they lose a set and the following two sets were an exhibition, with the Essex looking impotent and losing both sets to 13 points. The sets were almost without unforced errors and Vitor de Oliviera showed his class scoring freely from the left side hitting very fast sets from both Kisielwewicz and Scott. Sadly the fourth set saw the tables turned with Essex rising from the dead and levelling the game. It was greater experience and fire power that gave Polonia the edge in the fifth set” said Chris Hykiel, Volleyball Director of IBB Polonia London.

“The match wasn’t the easiest. The first set was pretty level from both teams, but the second and third showed the determination that we can play with. We served and blocked very well, which gave us total control and didn’t give the opponents a chance. We somewhat lost our passion in the fourth set which handed the initiative to Essex. Fortunately in the tie break, we re-established ourselves and earned ourselves a place in the semi-finals.” commented Assistant Coach IBB Polonia London VC Patrik Selep.

Półfinał Pucharu Anglii dla IBB Polonii Londyn

Od początku sezonu 2018/19 siatkarze IBB Polonii Londyn nie dają za wygraną. Podobnie było podczas ćwierćfinałowego spotkania o Pucharu Anglii. Podopieczni Simono Loftusa w sobotę, 26 styczna zmierzyli się na wyjeździe z drużyną Essex Blaze. Po zaciętej, pięciosetowej walce gospodarze musieli uznać wyższość gości. Mecz zakończył się wynikiem 2:3 (25:23, 13:25, 13:25, 25:16, 10:15) i pozwolił zawodnikom z zachodniego Londynu awansować do półfinału turnieju.

Pierwszy set był dość nerwowy a obie drużyny starały się ustabilizować swoją grę. Pojawiło się kilka chaotycznych akcji i niewymuszone błędy, które pozwoliły drużynie Essex zakończyć seta zwycięstwem. IBB Polonia Londyn nie daje za wygraną i po przegranym secie walczy z podwójną siłą, dlatego kolejne dwie odsłony były popisem naszych zawodników – praktycznie brak błędów własnych i bardzo dobra gra Vitora de Oliveira w ataku z lewego skrzydła. Essex Blaze było bezsilne i kończyło sety tylko z 13 punktami na koncie. Niestety, w czwartej partii role się odwróciły, gospodarze odbudowali swoje siły i wyrównali grę. Jednak dzięki większemu doświadczeniu i zapałowi IBB Polonia zdołała wygrać całe sobotnie spotkanie. – powiedział Chris Hykiel, Dyrektor Sportowy IBB Polonii Londyn.

Mecz ćwierćfinału Pucharu Anglii nie należał do najłatwiejszych. W pierwszej partii toczyła się wyrównana walka, w której staraliśmy się ustabilizować grę, by w kolejnych dwóch odsłonach pokazać naszą dominację. Graliśmy bardzo dobrze w zagrywce i bloku, co pozwoliło w pełni kontrolować przebieg drugiego i trzeciego seta i nie dać rywalom cienia szansy. W czwartym secie zabrakło u nas odrobiny sportowej agresji, co drużyna Essex bez problemu wykorzystała. Na szczęście w tie-breaku wróciliśmy na do stabilnej gry i zapewniliśmy sobie awans do półfinału. – skomentował asystent trenera IBB Polonii Londyn, Patrik Selep.