Durham Palatinates – IBB Polonia London

Durham Palatinates 0 - 3 IBB Polonia London
17 Mar 2019 - 12:00Durham University Sport (Queens Campus)

A very successful weekend for IBB Polonia London

The weekend was scheduled to be a tough one for IBB Polonia. The team from West London played two away matches. On Saturday, 16th March the encounter was against Sheffield Hallam which ended up with a victory in four sets 1:3 (24:26; 25:22; 16:25; 12:25). Sunday’s game was played even further north at the home venue of Durham Palatinates. The hosts, currently in second place in the Super League could not stop the momentum of the undefeated run of IBB Polonia London lasting from the start of the season. The match ended in yet another victory 0:3 (13:25; 19:25; 19:25). These victories guarantee at least a silver medal for the current season. Obviously the Club will not accept that colour medal and will push hard for gold.

Sunday turned out even better than the Saturday. The tough prospect of Durham Palatinates was quickly put to bed in three sets. The victory not only strengthened the first place, but continued the unbeaten run.

‘We did a good job of being fairly clinical throughout and stuck to the game plan, which meant it was a relatively straight forward 3-0 win. Unfortunately Durham have been severely affected by the recent home office announcement on student visas, so were missing a lot of their stronger players. Hopefully the issues are sorted soon and we are able to test ourselves against their strongest team at home in a few weeks and then the Cup Final!’ added Smith.

Udany weekend IBB Polonii Londyn

Ostatni weekend był dla IBB Polonii dość napięty. Siatkarze z zachodniego Londynu rozegrali dwa wyjazdowe ligowe spotkania. W sobotę, 16 marca zmierzyli się z drużyną Sheffield Hallam. Goście wygrali mecz w czterech setach 1:3 (24:26; 25:22; 16:25; 12:25). Z kolei w niedziele, 17 marca podopieczni Simona Loftusa udali się na północ kraju, by tam powalczyć z zespołem Durham Palatinates. Gospodarze, którzy zajmują obecnie drugie miejsce w ligowej tabeli, nie zdołali przerwać, trwającej od początku sezonu, zwycięskiej passy stołecznej drużyny. Mecz zakończył się wygraną IBB Polonii 0:3 (13:25; 19:25; 19:25). Dzięki wynikom z minionego weekendu siatkarze z Londynu zagwarantowali sobie miejsce na podium. Jednak IBB Polonia nie osiada na laurach i będzie walczyć o mistrzostwo kraju.

Niedziela również okazała się bardzo szczęśliwa dla zawodników z Londynu. Widowiskowa gra gości oraz małe rotacje w składzie gospodarzy pozwoliły zakończyć spotkanie w trzech setach. Wynik ten, nie tylko umocnił IBB Polonię na pozycji lidera, ale także pozwolił zachować komplet zwycięstw w lidze.

W niedzielę zagraliśmy dobry mecz. Nie byliśmy pobłażliwi i trzymaliśmy się planu, co dało nam stosunkowo łatwe zwycięstwo w trzech setach. Niestety Durham, ze względu na zmianę przepisów dotyczących wiz studenckich, stracił kilku mocnych zawodników. Mam nadzieję, że te problemy szybko się rozwiążą i w rewanżowym meczu a następnie w finale Pucharu Anglii zmierzymy się z ich pełnym, najsilniejszym składem – dodał Smith.