(CUP QF) Sheffield Hallam – IBB Polonia

(CUP QF) Sheffield Hallam 0 - 3 IBB Polonia London
25 Jan 2020 - 16:00All Saints Sports Centre

IBB Polonia London VC advance to the Semi Finals of the National Cup

The game on Saturday was the first in the 2020 calendar year. IBB Polonia London beat Sheffield Hallam in three sets to book their tickets in the final four.

Following the festive season break after the CEV Cup, Polonia returned to court in the domestic Cup. 25th January 2020 witnessed the long drive north to Yorkshire to take on the second best team in the country. Initially the two teams were evenly matched and each team took the lead by a single point, however at the end of the first set it was the Super League champions who maintained focus and reached 25 points first. The second set was a repeat of the first, but with a margin of three points reached. The third set was a different picture, with the hosts seemingly thrown in the towel at 6-16 down. IBB Polonia London coasted in to take the third set 12-25 and the match 0-3 (23:25; 22:25; 12:25).

“Our form, after the break, was not as it was a month previously. We have been training very well and we tried to transfer this into the match. The first two sets were challenging, with the home team pushing us hard. But thanks to our greater physical fitness and experience, we closed the match out” said Bartosz Kisielewicz, Captain of IBB Polonia London.

IBB Polonii Londyn rozpoczyna rok awansem do półfinału Pucharu Anglii

Sobotni ćwierćfinał Pucharu Anglii był dla IBB Polonii Londyn pierwszym meczem w 2020 roku. Stołeczny klub o awans do półfinału rozgrywek walczył z drużyną Sheffield Hallam. Londyńczycy w trzech setach pokonali przeciwnika i tym samym zapewnili sobie miejsce w kolejnej rundzie.

Po świąteczno-noworocznej przerwie, na którą IBB Polonia Londyn udała się w grudniu, po meczu w Pucharze CEV, przyszedł czas na powrót do rozgrywek krajowych. W sobotę, 25 stycznia zawodnicy stołecznego klubu na wyjeździe zmierzyli się z Sheffield Hallam w ramach rozgrywek pucharowych. Początkowo spotkanie było bardzo wyrównane, drużyny prowadziły grę punkt za punkt. W końcówkach pierwszych dwóch partii goście utrzymywali koncentrację i dobry rytm, co pozwoliło im kończyć odsłony korzystnym wynikiem. Trzeci set zdecydowanie należał do londyńczyków, którzy w pełni kontrolowali grę. Na drugiej przerwie technicznej prowadzili 6:16, następnie umacniali już tylko swoją przewagę i wygrali cały mecz wynikiem 0-3 (23:25; 22:25; 12:25).

Forma po przerwie noworocznej, jak zwykle była dla nas zagadką. Na treningach prezentowaliśmy się nieźle, co udało nam się to przenieść na parkiet podczas spotkania. Przez pierwsze dwa sety przeciwnik postawił nam wysoką poprzeczkę, ale dzięki naszemu doświadczeniu przechyliliśmy szalę zwycięstwa na nasza stronę. – powiedział Bartosz Kisielewicz, kapitan IBB Polonii Londyn.