IBB Polonia – Team Essex Blaze

IBB Polonia 3 - 0 Team Essex Blaze
17 Feb 2018 - 16:00Brentford Leisure Centre

The winning streak for IBB Polonia London continues

On Saturday, 17th February volleyball and emotions returned to West London. The match took place against Essex Blaze at the Brentford Fountain Leisure Centre resulting in a relatively simple 3-0 victory (25:19; 25:13; 28:26) for IBB Polonia London. Thanks to this another three points have been added to the league table returning the team to second position. This coincided with a loss for the second placed team which played into the hands of Piotr Graban and his players.

The match started very evenly with both teams trading points until the first technical time out; but by the time of the second break, IBB Polonia London were three points ahead. The set ended swiftly 25-19 in favour of the home team. The second set saw a total dominance and IBB Polonia London were once again the victors 25-13. The lead at the first technical time out was six points and a powerful attack by Dorian Poinc won the second set. In the third set, the Londoners were in control until about half way through the set, when Essex Blaze stepped up the serving pressure and risked everything to do what they could to take a set of their own. The set was tight throughout, but at the last moment an error or two from the visitors gave the match 3-0 to IBB Polonia London.

“I’m really pleased about the three points. We played quite well, perhaps with the exception of the third set, and were well in control. We visibly relaxed towards the end and this gave Essex a sniff of a chance. It was great to be able to use the entire bench during the game and it let me see what the reinforcements were capable of.” – said IBB Polonia Head Coach, Piotr Graban.

There was a great atmosphere in the stands, with vociferous support from fans who had travelled from far and wide to cheer Londoners to victory. The DJ played motivating music and led the support in the hall. The game was transmitted by Polsat on Polsat sport Extra and also via the internet. All of our fans who were unable to be at the game in person, were able to watch through a variety of media. The match is available to view on IBB TV.

IBB Polonia Londyn kontynuuje zwycięską passę

W sobotę, 17 lutego sportowe emocje i siatkówka 2.0 powróciły do wschodniego Londynu. W Brentford Fountain Leisure Centre IBB Polonia Londyn zmierzyła się z drużyną Essex Blaze w rewanżowym spotkaniu ligi Super 8. Gospodarze praktycznie zdominowali mecz, pokonując przeciwnika 3:0 (25:19; 25:13; 28:26). Dzięki kolejnej wygranej za trzy punkty, podopieczni Piotra Grabana pozostają na zwycięskiej ścieżce.

Początek meczu był wyrównany i obie drużyny zdobywały punkt po punkcie. Na drugiej przerwie technicznej gospodarze prowadzili już trzema punktami, a następnie powiększali swoją przewagę. Pierwszą partię zakończyli z wynikiem 25:19. Drugi set był całkowitą dominacją IBB Polonii. Londyńczycy podczas pierwszej przerwy technicznej prowadzili 8:2 i później tylko uciekali przeciwnikowi. Atak Doriana Poinca zakończył tę odsłonę 25:13. W ostatniej części spotkania początkowo grę kontrolowali gospodarze. Zawodnicy Essex wyszli na prowadzenie przed drugą przerwą techniczną i utrzymywali je przez kilka kolejnych punktów. Ostatecznie górą byli londyńczycy, którzy zakończyli seta 28:26 i wygrali całe spotkanie za trzy punkty.

Bardzo cieszy ta wygrana za trzy punkty. Mecz w naszym wykonaniu był dobry, może z wyjątkiem trzeciego seta, gdzie wkradło się lekkie rozluźnienie i straciliśmy kilka punktów po własnych błędach. Wiedzieliśmy też na co stać przeciwnika, bo tydzień temu graliśmy z nim na wyjeździe. Pozwoliliśmy sobie na kilka zmian w dwunastce i daliśmy każdemu z naszych zawodników szansę pokazania się na boisku. – skomentował Piotr Graban, trener IBB Polonii Londyn.

Na hali panowała świetna atmosfera, a drużynę wspierali wierni kibice i zawodnicy, którzy w tym dniu nie mogli wystąpić na boisku. Z trybun było słychać doping zagrzewający gospodarzy do walki, a DJ gwarantował popularną i energiczną muzykę, która komponowała się z panującą na meczu aurą.

Sobotni mecz ponownie był transmitowany przez telewizję Polsat – na kanale Polsat Sport Extra i w Internecie. Wszyscy kibice, którzy nie mogli pojawić się w hali lub śledzić transmisji na żywo mogą nadrobić zaległości. Mecz jest dostępny na IBB TV.