London Lynx 1 – IBB Polonia London

London Lynx 1 1 - 3 IBB Polonia London
09 Dec 2017 - 16:45UEL

Victory gives IBB Polonia London three points

On Saturday, 9th December 2017, IBB Polonia London played against London Lynx in the Super 8 league. Playing away from home, the team under the leadership of Piotr Graban, won 1:3 (22:25; 18:25; 25:22; 21:25) and enjoyed the flavour of success. The three points help the team to start climbing the table towards the top.

The Saturday encounter was an east meets west of London volleyball and the first two sets went the way of the current Champions of England thanks to some good play by their main squad members. In the third set, an ongoing injury caused outside hitter Roman Mizerak discomfort and as a result he was substituted allowing London Lynx the chance of winning a set. In the fourth set, IBB Polonia London came out with determination and maintained this form until the final whistle giving them the badly needed win.

“Saturday’s game was not the easiest for us. It was vital we took all three points. I’m pleased we managed to do this, despite finding the challenge very hard. I want to mention three of our players who played well today: Vitor de Oliveira and Michal Bartoszak who played solidly but also one of our most experienced players Roman Mizerak. We are working hard for all squad members to play to the same level as those mentioned and also so they keep a high level of performance until the last point of the season. We still have many elements of our game to improve upon. Recently I have been enjoying the philosophy: “if you can’t run, then walk, if you can’t walk then crawl, but make sure it is in the right direction”. With this in mind we will aim to make progress every single day.” – commented IBB Polonia Head Coach, Piotr Graban.

Zwycięstwo IBB Polonia Londyn za trzy punkty

W sobotę, 9 grudnia IBB Polonia Londyn rozegrała ligowe spotkanie z London Lynx. Na wyjeździe podopieczni Piotra Grabana pokonali przeciwnika 1:3 (22:25; 18:25; 25:22; 21:25) i ponownie poczuli smak zwycięstwa. Wygrana za trzy punkty, pozwoliła powrócić drużynie do czołówki tabeli.

Sobotnie spotkanie było pojedynkiem pomiędzy wschodem, a zachodem stolicy. Pierwsze dwa sety, dzięki dobrej formie swoich czołowych zawodników, kontrolowali obecni Mistrzowie Anglii. W trzeciej odsłonie meczu odnowiła się kontuzja przyjmującego IBB Polonii Londyn, Romana Mizeraka, co gospodarzom znacznie ułatwiło sytuację i pozwoliło wygrać partię. Na ostatni set podopieczni Piotra Grabana wyszli zdeterminowani, zdobyli kilkupunktową przewagę, którą utrzymali do końca. Nie dali wybić się przeciwnikowi z rytmu i zakończyli mecz zwycięstwem.

Sobotni mecz nie należał do najłatwiejszych. Bardzo ważna była dla nas wygrana za trzy punkty. Cieszę się, że to osiągnęliśmy. Najlepiej na boisku zaprezentowało się trzech naszych zawodników: Michał Bartoszak i Vitor de Oliveira, którzy ustabilizowali formę oraz doświadczony siatkarz Roman Mizerak. Ciągle pracujemy nad tym, aby kolejni zawodnicy ze składu dorównali wymienionym i utrzymali dyspozycję do końca sezonu. Mamy jeszcze sporo elementów do poprawy. Ostatnio spodobał mi się cytat: „biegnij, jak nie możesz to idź, jak nie możesz iść to się czołgaj, ale zawszę w tym wybranym kierunku”  i w myśl tych słów będziemy ciężko pracować, aby każdego dnia robić choć jeden mały krok do przodu. – skomentował Piotr Graban, trener IBB Polonii Londyn.