(CUP SF) IBB Polonia London – Malory Eagles UEL

(CUP SF) IBB Polonia 3 - 0 Malory Eagles UEL
22 Lut 2020 - 16:00Brentford Fountain Leisure Centre

IBB Polonia London reach another National Cup Final

On Saturday, 22rd February, IBB Polonia London returned, after a long time, to their own sports hall to play the Semi Final of the National Cup. The match was against local rivals and old foe Malory Eagles. The home team displayed a very high standard of volleyball and controlled the match throughout. The match passed without any nasty surprises and the eventual result was 3:0 (25:14; 25:17; 25:23). The reigning Champions of England will play for the trophy in the last weekend of April at the National Volleyball centre in Kettering against Durham Palatinates.

IBB Polonia London controlled the flow of the game from the first point to the last. Vangelis Koutouleas’ players put on an excellent show for the large number of passionate supporters. The first set came to a rapid conclusion with an advantage of over ten points to the pre-match favourites. The second set finished in a similar manner. The home team quickly established a rhythm and were relentless in subjecting the opposition to an emphatic defeat in little over an hour. The third set witnessed Malory Eagles, giving it one final massive effort and this even gave them the lead going into the first technical time out. Some substitutions from the coaching staff allowed IBB Polonia London to retake control of the game and the squad closed the third set out 25-23.

„We played the Semi Final vs Malory Eagles and always it is a very important game; no matter who our opponent is. I am happy with the result, but also am happy with the team performance for two and half sets. The last half set of course I made some substitutions when the score it was 16-8 for us resulting in the team losing concentration making the last set close. Generally after the European tournaments, my idea and also The Club’s idea is to put on the court more young and British players so they can build on their experience for the future. So the summary for the last game is, that I am happy for the result, for the most part of the game, and happy how the team reacted when needed. And I am even more happy for the team attitude and atmosphere; on court and amongst the faithful supporters” – said IBB Polonia London Head Coach, Vangelis Koutouleas.

Finał Pucharu Anglii ponownie z IBB Polonią Londyn

W sobotę, 22 lutego IBB Polonia Londyn powróciła po długiej przerwie do własnej hali, by rozegrać mecz półfinału Pucharu Anglii. Zmierzyła się z lokalnym rywalem – Malory Eagles. Gospodarze zaprezentowali wysoką formę i przejęli kontrolę nad spotkaniem, które wygrali wynikiem 3:0 (25:14; 25:17; 25:23). Obecny Mistrz Anglii ostateczną walkę o trofeum stoczy w ostatni weekend kwietnia. W Narodowym Centrum Siatkówki w Kettering będzie chciał pokonać Durham Palatinates.

Już od samego początku spotkania to IBB Polonia kontrolowała przebieg gry. Świetna współpraca zawodników Vangelisa Koutouleas pozwoliła zakończyć pierwszą odsłonę z ponad dziesięciopunktową przewagą (25:14). Druga partia układała się równie pomyślnie dla gospodarzy. Od samego początku wypracowali dobry rytm, nawet na moment nie pozwolili przejąć prowadzenia drużynie po drugiej stronie siatki i zakończyli set pokonując przeciwnika do 17. Sytuacja zmieniła się trochę w ostatniej odsłonie. Początkowo to Malory Eagles wiodło prym i odskoczyło gospodarzom na kilka oczek. Jednak zmiany dokonane w IBB Polonii pozwoliły odzyskać skupienie, odrobić straty i wyjść na prowadzenie. Set zakończył się wynikiem 25:23 dla gospodarzy, a cały mecz 3:0 (25:14; 25:17; 25:23).

Mecze w półfinale Pucharu Anglii zawsze są dla nas ważne, niezależnie od tego kto jest naszym przeciwnikiem. Tym razem rozegraliśmy spotkanie z Malory Eagles i mogę powiedzieć, że jestem zadowolony z osiągniętego wyniku oraz występu moich zawodników przez dwa i pół seta. Pozostała połowa seta nie należała do nas, gdyż drużyna straciła koncentrację, co też spowodowało, że dokonałem zmian w składzie. Generalnie, po rozgrywkach na arenie europejskiej wspólnie z klubem uznaliśmy, by w końcówce ligowych rozgrywek pozwolić częściej występować na boisku młodym, brytyjskim siatkarzom, by mogli zbierać doświadczenie na przyszłość. Dlatego tym bardziej cieszę się z wyniku i tego, jak drużyna reaguje w trudniejszych sytuacjach, jaką prezentuje postawę oraz charakter. – powiedział trener IBB Polonii Londyn, Vangelis Koutouleas.